Usuwanie negatywnych opinii w internecie

Usuwanie negatywnych opinii w internecie

Znalazłeś negatywne opinie na temat swojej firmy w internecie? A być może męczą Cię negatywne komentarze i opinie na twojej stronie internetowej? W dzisiejszych czasach można coraz częściej spotkać się z nieuzasadnionym hejtem, a nawet z nieuczciwymi działaniami konkurencji.

Dlaczego negatywne opinie to problem?

Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się, dlaczego mieliby przejmować się negatywnymi opiniami. W końcu „nieważne jak mówią, ważne, żeby mówili” – to powiedzenie nie do końca jest prawdziwe. Jeżeli informacje na temat twojej firmy są jednoznacznie negatywne, to będą one zniechęcały osoby do korzystania z twoich produktów i usług. Nawet jeżeli informacje i opinie są fałszywe i nieuzasadnione.

A coraz więcej osób przed skorzystaniem z produktów lub usług danej marki sprawdza opinie na jej temat w internecie. W ten sposób chcą sprawdzić, co na jej temat sądzą osoby, które wcześniej się z nią spotkały. Statystyki mówią, że ponad 90% konsumentów czyta opinie w Internecie, a prawie 50% uważa, że opinie znalezione w internecie wpłynęły w znacznym stopniu na ich decyzje zakupowe.

Jeżeli nie przekonują Cię dane statystyczne, to spójrz na różnego rodzaju portale branżowe, które powstają tylko i wyłącznie w jednym celu – wymienianiu opinii na temat firm, usług, czy też specjalistów. Dzisiaj można dodawać nawet opinie na temat tablic rejestracyjnych, numerów telefonów, a nawet kont bankowych.

Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że osoby zainteresowaną twoją ofertą najpierw poszukują informacji na twój temat w internecie. W niektórych wypadkach różnego rodzaju wątki, czy też artykuły z opiniami mogą być nawet wyżej wypozycjonowane niż twoja strona firmowa. Dlatego też nie powinieneś ignorować negatywnych opinii.

Skąd się biorą negatywne opinie?

Teoretycznie odpowiedź powinna być prosta “to niezadowoleni klienci piszą takie wiadomości”. Jednak prawda nie jest taka jednoznaczna. Istnieją cztery główne źródła negatywnych opinii:

  • Klienci faktycznie rozczarowani twoim produktem lub usługą.
  • Klienci z postawą roszczeniową — zaspokojenie ich potrzeb często jest niemożliwe.
  • Osoby słyszące informacje na temat twojej firmy i przekazujące je dalej.
  • Hejterzy oraz osoby działające umyślnie na szkodę twojej marki (konkurencja lub komunikaty byłych pracowników).

Pierwsza grupa jest tak naprawdę najmniej liczna, ponieważ z większością tych osób możesz się porozumieć. Natomiast najgłośniejsze w internecie są osoby z pozostałych grup. Dlatego też warto umieć przeciwdziałać negatywnym opiniom.

Jak wygrać z negatywnymi opiniami?

Najważniejsze jest monitorowanie internetu, które umożliwi Ci szybkie wyłapywanie negatywnych opinii. Będziesz w stanie dzięki temu niemalże w czasie rzeczywistym reagować na negatywne opinie? A jak to zrobić? To zależy, możliwości masz kilka:

  • Odpowiedź — wymaga to pewnego wyczucia. W internecie można spotkać osoby zwane nie bez przyczyny „trollami” i „hejterami” – próba dyskusji z nimi jest często skazana na porażkę. Jednak jeżeli czujesz się na siłach, to możesz spróbować to zrobić.
  • Kontakt z administracją serwisu, na którym była opinia — jeżeli opinia na temat twojej firmy to pomówienia, kłamstwa, to wtedy możesz skontaktować się z administracją portalu i zażądać usunięcia kłamliwych treści.
  • Droga sądowa — mimo że w polskim prawie wiele aspektów związanych z hejtem nie zostało zdefiniowanych, to i tak możesz wygrać sprawę w sądzie.

Z całą pewnością, jeżeli pojawią się negatywne komunikaty, to musisz zareagować. Brak reakcji oznacza przyzwolenie. W polskim prawie panuje zasada domniemania niewinności — dopóki nie zostanie Ci udowodniona wina, to jesteś niewinny. W internecie natomiast panują przeciwne reguły — tu musisz udowodnić swoją niewinność.

Jeżeli nie masz czasu, cierpliwości i wiedzy o tym, jak pozbyć się negatywnych opinii w internecie, to skontaktuj się z nami. Wyróżniamy się dużym doświadczeniem na tym polu i skutecznie pozbędziemy się fałszywych wypowiedzi na temat twojej marki. W naszej ofercie znajdziesz również inne działania wizerunkowe, które będą dodatkowo przeciwdziałać negatywnym opiniom w internecie.

Nasz serwis używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Akceptuję